Jak wybrać kamerę samochodową?

thumb image

Ostatnio na popularnych stronach video można natknąć się na wiele filmów nagrywanych zza szyby samochodu.

Jednak kamera samochodowa to nie tylko możliwość rejestrowania nietypowych czy śmiesznych zdarzeń napotkanych na drodze, ale może także okazać się pożyteczna w wielu niecodziennych sytuacjach.
Czy kamera samochodowa jest potrzebna?

Rejestrator trasy (czyli inaczej mówiąc kamera samochodowa) może okazać się przydatna w kilku sytuacjach:

 • przy rekreacyjnym nagrywaniu przejechanej trasy. Dzięki temu obrana droga jest zapisana w pamięci urządzenia,
 • podczas wypadku. Nagranie może pozwolić udowodnić swoją niewinność jak i stanowić dowód w sądzie (choć jego prawdziwość musi zostać poddana ocenie biegłego). Ponadto może przydać się przy walce z ubezpieczycielem o odszkodowanie,
 • podczas bezprawnego zatrzymania – czasem zdarza się, że kierowca otrzymuje mandat bezpodstawnie. Warto wtedy podeprzeć się filmem nagranym przez rejestrator samochodowy,
 • poprawianie stylu i bezpieczeństwa jazdy – nagranie video może okazać się niezwykle pomocnym materiałem, który umożliwi wyeliminować częste błędy popełniane na drodze jak i brawurową jazdę zagrażającą życiu innym uczestnikom ruchu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kamery samochodowej?

1) Rozdzielczość

Przyjmuje się, że obecnie minimalna rozdzielczość nagrywanego obrazu powinna wynosić 720p, czyli 1280×720 px (HD). I im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu. Należy jednak pamiętać, że nagrywając w rozdzielczości Full HD, pliki będą zajmować dużo miejsca, co wiąże się z przechowywaniem ograniczonej ilości filmów.

2) Zapisywanie

Aby uniknąć sytuacji, w której zabraknie miejsca do nagrywania filmów, należy zwrócić uwagę na to, czy urządzenie obsługuje zewnętrzne karty SD o większej pojemności (16-32 GB) lub też dysponuje dużą pamięcią wewnętrzną. Niektóre modele rejestratorów nagrywają w pętli tzn. starsze filmy są automatycznie nadpisywane nowymi. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale i wady. Kierowca nie musi martwić się, że jakieś zdarzenie nie zostanie zarejestrowane z powodu braku miejsca na karcie pamięci. Z drugiej strony może przez nieuwagę stracić ważne pliki.
W specyfikacji kamer samochodowych podawany jest czas, po jakim może być podzielony plik. Zapis 2/5/15 oznacza, że istnieje możliwość ustawienia podziału filmu co dwie, pięć lub 15 minut.

3) Kąt nagrywania

Kamery samochodowe powinny mieć jak najszerszy kąt widzenia, by na nagraniu znalazły się co najmniej oba pasy jezdni. Większość rejestratorów jazdy ma kąt widzenia równy 120 stopni, jednak można również spotkać urządzenia oferujące 150 stopni. Im kąt widzenia jest szerszy, tym większy kadr zostanie uchwycony przez kamerę.
W sprzedaży można spotkać kamery samochodowe wyposażone w czujnik ruchu. Dzięki niemu rejestrator jazdy uruchamia się w momencie, gdy samochód ruszy z miejsca. Włącza się również w sytuacji, gdy auto zostanie uderzone na postoju. Jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba pamiętać o uruchamianiu dodatkowego urządzenia znajdującego się w aucie. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy takie włączanie kamery może okazać się niewystarczające np. stanie na czerwonym świetle.

4) Moduł GPS

Kamery samochodowe wyposażone w moduł GPS umożliwiają zapis nie tylko przejechanej trasy, ale również aktualnej prędkości.
Nagrywanie nocne
W przypadku, gdy rejestracja drogi ma następować również nocą, warto by kamera samochodowa:

 • była odporna na światło latarni lub świateł samochodów,
 • była wyposażona w diody podczerwieni (IR).

Jednak nawet te dwa rozwiązania nie gwarantują dobrej jakości filmu nagranego wieczorem. Najlepiej widoczny będzie obraz znajdujący się w bliskiej odległości od samochodu.

5) Akumulator

Rejestratory samochodowe mogą mieć własny, wbudowany akumulator, dzięki czemu nie ma konieczności podłączania urządzenia do zewnętrznego zasilania. Jednak najtańsze kamery oferowane w sklepach uzależnione są od instalacji elektrycznej samochodu. Jeśli w aucie znajdują się inne urządzenia podpinane do gniazda zapalniczki, warto dodatkowo dokupić przejściówkę umożliwiającą podpięcie kilku kabli naraz.

6) Wyświetlacz

Obecność ekranu jest zależna od ceny rejestratora trasy. W najtańszych kamerach samochodowych nie jest on montowany. Standardowo jednak można spotkać urządzenia wyposażone w wyświetlacz o przekątnej 2-3 cale. I choć niektórzy producenci kuszą większymi ekranami, nie warto wydawać dodatkowej gotówki. Wyświetlacz, nawet niewielki, przydaje się do wprowadzenia/zmian ustawień kamery samochodowej. Bez ekranu staje się to niewygodne lub wręcz niemożliwe.

7) Dźwięk

Nagrywanie filmu z dźwiękiem nie jest standardowym wyposażeniem kamer samochodowych, szczególnie tych z niższej półki. Warto jednak, by urządzenie umożliwiało zapis ścieżki audio, co pozwoli na dodawanie własnych komentarzy podczas jazdy samochodem czy też wykrycie niepokojących dźwięków podczas kolizji.

8) Złącza

Rejestratory samochodowe mogą być wyposażone w następujące złącza:

 • USB – umożliwi podpięcie kamery do laptopa czy komputera stacjonarnego,
 • HDMI – umożliwi bezpośrednie podpięcie kamery telewizora i przesłanie obrazu bez straty jakości,
 • gniazdo zasilania,
 • slot na karty SD.

9) Montaż

Każda kamera samochodowa instalowana jest na przedniej szybie za pomocą specjalnego uchwytu. Nie wszyscy producenci dbają jednak o wysoką jakość wykonania uchwytu, a także komfortowy montaż urządzenia w samochodzie. Dlatego przed zakupem warto przejrzeć testy oraz opinie innych użytkowników dotyczących samej instalacji rejestratora.

10) Dodatkowe funkcje

Oprócz standardowego rejestrowania trasy, kamery samochodowe mogą mieć kilka dodatkowych funkcji jak:

 • tryb parkingowy – rejestrowanie obrazu znajdującego się przed maską auta nawet po pozostawieniu pojazdu na postoju.
 • aparat fotograficzny – umożliwia wykonanie zdjęć np. podczas wypadku.
 • datownik – pokazuje bieżący czas nagrania.

11) „Samochodowa czarna skrzynka”

Niektóre rejestratory trasy mogą pełnić rolę czarnych skrzynek, które oprócz nagrywania przejechanej trasy, zapisują dodatkowe parametry jazdy jak prędkość, kierunek jazdy czy nawet wstrząsy, które działały na auto. Kamerą samochodową, która oferuje takie funkcje jest między innymi jeden z najpopularniejszych modeli wśród tego typu urządzeń, MiVue 338.

Podsumowanie

Kupując kamery samochodowe, warto zainwestować w sprzęt znanej marki. Najważniejszym elementem podczas wyboru odpowiedniego modelu rejestratora jest przede wszystkim jakość obrazu oraz kąt nagrywania kamery. Pozostałe elementy, choć równie istotne, odgrywają drugorzędną rolę.

 

 

Źródło: https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-kamere-samochodowa-wybieramy-rejestrator-trasy-dla-samochodow/416/

Jak wybrać kamerę samochodową?
5 (100%) 1 vote

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *